№1(129)
január - március
2015 év

Az ukránok első búcsúja

foto

Február 14-én, Miskolcon a Bíró utcai görögkatolikus templomba misére hívták a vendégeket és a híveket, hogy tanúi lehessenek a miskolci ukrán közösség egy újabb történelmi tettének. A városban élő ukránok új lapot nyitottak az országban élő nemzettársaik krónikájában. Az első ukrán búcsú időben egybeesett Ukrajna nehéz óráival, amikor a nemzetnek erkölcsi és anyagi segítségre van szüksége. A búcsúba elhozták a Mindenkor Segítő Szűzanya ikonját, amelyhez a mintát egy XV. századi bizánci ikon szolgáltatta. Az ikon színvilágát a kék és az arany szín jellemzi, ami megfelel az ukrán nemzeti színeknek. Ez által válik nemzetivé. A felső rész pipacsai a reményt jelképezik, a kék háttér előtt ábrázolt kalászok pedig a békés égbolt alatt hullámzó ukrán búzamezőt idézik. A kalászokat az ukrán lobogóra utaló sárga-kék szalag köti csokorba. Az ikon ornamentikája a hagyományos ukrán népi hímzésre emlékeztet. A feliratok megfelelnek az ukrán görögkatolikus hagyományoknak. A mű alkotója Puha Péter neves ukrán festőművész, aki sajnálatos módon nem lehetett jelen az ünnepségen. Az ikont Damjan atya szentelte meg 2014. március 21-én, a budapesti Szent Flórián templomban, az Istenanya születése napjának tiszteletére bemutatott szentmisén. Ez az ikon lett a Magyarországon élő ukránok védelmezője.
A szentmisét két nyelven – magyarul és ukránul – közel 250 hívő jelenlétében celebrálták. Előtte körmenetben kerülték meg a templomot az ikonnal, majd egyházi énekek kíséretében helyezték el a püspök által megszentelt oltáron.
A meghívott vendégek között volt Újvári Zsuzsa, a miskolci polgármesteri hivatal humánpolitikai osztályának vezetője, Hartyányi Jaroszlava, az ukrán nemzeti kisebbség parlamenti szószólója, az Ukránok Világkongresszusának első elnökhelyettesem Kravcsenko György, az Ukrán Országos Önkormányzat elnöke, a várpalotai, váci, nyíregyházi, veszprémi, valamint több fővárosi kerület ukrán önkormányzatának elnökei, továbbá a miskolci nemzetiségi önkormányzatok – bolgár, lengyel, görög, ruszin, német és szlovák – elnökei és képviselői. Az ünnepségen megjelentek a Magyar Televízió, és a városi tv munkatársai, valamint a helyi rádió és a lapok tudósítói.
A szent liturgiát Joszif Miljan atya, az ukrán görögkatolikus egyház kijevi segédpüspöke, Damjan atya ukrán görögkatolikus pap, Treszcsula László fülkeházi görögkatolikus pap, valamint Kovács Endre, a helyi templom papja celebrálta. A misén jelen volt Orosz Atanáz miskolci főpap.
A mise után Miljan atya beszédet intézett a megjelentekhez. Nyíltan, tisztességesen és emelkedett szellemben beszélt. Köszönetet mondott a miskolci közösségnek a búcsú megszervezéséért, megköszönte a vendégeknek és a híveknek, hogy Istennel a szívükben eljöttek, és imádkoztak az Isten kegyelméből mindig velünk lévő Szűzanyához. Megjegyezte, hogy a mise ünnepélyességét fokozta a Forrás énekkar, amiért külön köszönet ját Balázsné Molnár Ildikónak. Kijár a köszönet Kovács Endre atyának és feleségének, Maricának is, akik időt és erőt nem kímélve segítették az ukránok búcsújának megszervezését és lebonyolítását.
Ezt követően Ignácz Mária, a Miskolci Ukrán Önkormányzat elnöke szólt a megjelentekhez: „Képtelenek vagyunk nyugodtan dolgozni, hétköznapi gondjaink megoldásával foglalkozni, tudván, hogy a szomszédban háború dúl, ártatlan ukrán emberek, gyerekek ezreinek vérét ontják. Egyszerű emberek, keresztények vagyunk, nem tudjuk fegyverrel segíteni ukrán testvéreinket, a mi fegyverünk a szívből jövő ima. Imádkozzunk Istenhez és a Szűzanyához, hogy legyen béke és nyugalom Ukrajnában és az egész világon” – mondta.
A témát Hartyányi Jaroszlava folytatta. Kihangsúlyozta, hogy a Segítő Szűzanya ikonja nem véletlenül jött el Miskolcra, hanem azért, hogy a gonosz ellen, a jóságért, minden tisztességes család nyugalmáért és boldogulásáért mondott közös imában egyesítse ebben a templomban az ukránokat és a magyarokat. Éltető optimizmusra és az ikon gyógyító erejébe vetett hitre bíztatta hallgatóságát.
Az ukrán közösség vezetője megköszönte az ukránok búcsújához nyújtott erkölcsi és anyagi támogatást Orosz Atanáznak, az Ukrán Országos Önkormányzatnak, a Magyarországi Ukrán Kulturális Egyesületnek, Miskolc város Polgármesteri Hivatalának, és mindazoknak a magyar barátainknak, akik részt vállaltak az ünnep megszervezésében: „Áldassék Ukrajna földje, ahol születtünk és felnőttünk, áldassék a magyar föld, amely befogadott, anyai keblére ölelt bennünket, ukránokat és a második Hazánk lett!”
A görögkatolikus templom kertjében édességekkel és gyümölcsteával kínálták a vendégeket, akik különböző emléktárgyak – gyertyák, a Szűzanya ikonját ábrázoló különböző méretű reprodukciók – közül válogathattak.
A miskolci ukrán közösség nagyon büszke arra, hogy az ő városukban sikerült otthont adni egy történelmi eseménynek, az ukránok első magyarországi búcsújának.

Tudósítónktól
Miskolc, 2015. február 14.