Magyarországon immár hagyományosan február 27-én ünneplik az Ukrán Kultúra Napját. Az ünnepségsorozat első eseményeként megkoszorúzták a Budai várban, az egykori Királyi Nyomda épületének falán elhelyezett emléktáblát. 1837-ben itt nyomtatták ki a Dnyeszteri sellő almanachot. Egyébként az emléktábla felavatásakor született az ötlet az Ukrán Kultúra Napjának megünneplésére.
A koszorúzáson megjelentek az Ukrán Országos Önkormányzat és a Magyarországi Ukrán Kulturális Egyesület vezetői, a magyarországi Ukrán Nagykövetség diplomatái, a helyi ukrán önkormányzatok tagjai és az ukrán kultúra tisztelői.
Kravcsenko György, az Ukrán Országos Önkormányzat elnöke beszédében hangsúlyozta, hogy a Magyarországon élő ukránok 1998-tól kezdve minden esztendőben tisztelegnek Ukrajna nagy fiainak – Markijan Saskevics, Ivan Vahilevics és Jakiv Holovackij – emléke előtt. A kötet szerzői a világi és az egyházi hatalommal dacolva, a cenzori tilalom ellenére állították össze az első ukrán almanachot. Számunkra most is nagyon fontos az évszázadokon át üldözött ukrán nyelv fennmaradása és fejlődése. Az Ukrán Országos Önkormányzat az egyik legfontosabb feladatának tekinti ezt.
Az Ukrán Kultúra Napjának eseményei az Ukrán Kulturális és Dokumentációs Központban folytatódtak.
Az üdvözlő beszédet Kravcsenko György, az Ukrán Országos Önkormányzat elnöke tartotta. Felkérésére a jelenlévők egy perc néma felállással adóztak a Mennyei Század hősei és a kelet-ukrajnai harcokban elesettek emlékének.
Ezt követően Hartyányi Jaroszlava, az ukrán kisebbség parlamenti szószólója, és Andrij Lupak követtanácsos köszöntötte a vendégeket.
A hagyományokhoz híven az ünnepi műsort a gyerekek nyitották meg. Elsőként a legkisebbek, a Vasárnapi Iskola Csengettyűk csoportja lépett a színpadra. A színes népviseletbe öltözött gyerekek az ukrán nyelvről szóló verseket adtak elő.
Figyelembe véve, hogy február 25-én van a zseniális ukrán költő, Leszja Ukrajinka születésének 144. évfordulója, a műsor további részét ennek az évfordulónak szentelték. A gyerekek a költőnő verseit szavalták. Margitics Viktória A zöld domb, Risko Vivien pedig A tenger csendje című költeménnyel állt a közönség elé. Leszja Ukrajinka: Egy régi tavasz című versét Sipajlo Szofijka adta elő. A legkisebbek szereplése Margitics Vaszilko szavalatával ért véget. A fiúcska Leszja Ukrajinka: Évfordulóra című versét mondta el. A költő ezzel az alkotással köszöntötte Tarasz Sevcsenko születésének 50. évfordulóját.
Az est további szereplője volt Medenci Román, aki a Fekete szemöldök, fekete szem kezdetű ukrán népdalt és Volodimir Liszenko: A sors tavasza című szerzeményét adta elő.
Az ukrán irodalom születésének századik évfordulója előtt tisztelgő Leszja Ukrajinka művet Kormányos Olekszandra, a magyarországi ukrán nemzetiségi színház vezetője szólaltatta meg.
A műsor első része Bernáth Ferenc gitárművész előadásával zárult. A művész A Kárpátok mágiája című saját szerzeményével állt a közönség elé.
A koncert második részében Ukrajnából érkezett művészek léptek színpadra: az ungvári Akadémiai Cantus énekegyüttes, amelynek művészeti vezetője Szakács Emil, Ukrajna Érdemes Művésze. Az együttes ismert ukrán népdalokat adott elő ukrán zeneszerzők feldolgozásában, Szvitlana Hleba, az együttes szólistája pedig Leszja Ukrajinka: Csak álltam, és hallgattam a tavaszt című költeményének Hember általi feldolgozását adta elő.
A kórus budapesti vendégszereplésének támogatásáért köszönettel tartozunk Balogh Istvánnak, a külügyminisztérium lvovi képviselete tanácsosának, valamint Vaszil Hubal kárpátaljai megyei elnöknek és Jurij Hlebanak, a kárpátaljai megyei kulturális hivatal vezetőjének.