№2(118)
április - június
2012 év

Ünnepi megemlékezés a Bolgárok Házában

Az ünnepi műsorra a Bolgárok Házában került sor, ahol többek közt megjelent Jurij Muska, Dmitro Tkacs, Szili Katalin, a magyar Országgyűlés korábbi elnöke, Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum igazgatója, Tóth János, korábbi kijevi magyar nagykövet, Ljubka Katalin, a Közigazgatási és Rendészeti Minisztérium képviseletében, Szunai Miklós, az Ökocentrum vezérigazgatója, Oleg Kratt, az inholstadti ukrán közösség képviselője, Kravcsenko György, a Magyar – Ukrán Üzleti Klub elnöke és sokan mások.
A 20. jubileumi Sevcsenko esten Hartyányi Jaroszlava köszöntötte a vendégeket:

1992-ben, az első megemlékezésünket igyekeztek megzavarni a Semmelweis utcai egykori szovjet intézményből, de sikerült túlélnünk a nehéz időket. Az ukrán közösség 20 esztendeje működik szervezett keretek között, és ápolja a nagy Kobzos tiszteletének hagyományát. Szeretném megköszönni minden honfitársamnak, hogy végig kitartottak mellettünk, és magyar barátainknak is, akik az ukrán függetlenségre rossz szemmel néző keleti szomszéd minden ártó próbálkozása ellenére segítettek nekünk. Nem véletlenül szereti Tarasz Sevcsenkot az egész világ ukránsága. Mindössze 47 évet élt, ebből 34 rabságban telt el. 24 évig sínylődött jobbágysorban, 10 esztendőt pedig száműzetésben töltött. Sevcsenko mindössze 3 esztendeig volt szabad ember, de ez is elég volt neki ahhoz, hogy megértse: szabadság nélkül a nemzetnek nincs jövője, a szabadságot pedig ki kell harcolni. Váteszi szavai máig őrzik időszerűségüket. Arra bíztatta az ukránokat, hogy szabaduljanak meg a kisebbségi érzéstől, a lenézettségből fakadó önképüktől. Ukrajna már 20 esztendeje független állam, mégis azt látjuk, hogy csak nagy nehézségek árán fogja fel a sevcsenkoi értékeket. De tévednek azok, akik azt hiszik, hogy az ukránok megengedik, hogy a jóllakottság és az anyagi jólét ígéretével újra a nyakára lehet tenni a totális hatalom igáját, és lemond a demokráciáról. Az ukránok emlékeznek Sevcsenko hagyatékára. A költő egységre, egyetértésre és szeretetre szólította honfitársait, hiszen csak ezeknek a tulajdonságoknak a birtokában szabadulhatnak meg a rabság bilincseitől. Sevcsenko utat tört nekünk a szabadság felé, a körülményekkel és a sorssal szembeni töretlenség személyes példájával járva elől. Szenvedélyesen szerette nemzetét és annak kulturális örökségét. Van egyáltalán Ukrajnában valaki, akinek szándékában áll visszaforgatni a történelem kerekét, aki azt tervezgeti, hogy Ukrajnában az orosz lesz a második hivatalos nyelv? Nem engedjük, hogy ez megtörténjen! Ezt itt és most az egész világ ukránsága nevében mondom! Ilyen körülmények között még nagyobb gonddal kell óvnunk nemzeti hagyományainkat, tovább adva azokat gyermekeinknek és unokáinknak. Az egyik ilyen hagyományunk az ukránság megtörhetetlenségét jelképező Sevcsenko ünnep. Dicsőség Ukrajnának! Dicsőség Magyarországnak! Illesse megbecsülés és hála mindazokat, akik a szívükön viselik a dolgainkat, többek között azokat a barátainkat, akik napi munkájukkal hozzájárulnak eredményeinkhez.

Rövid beszédében Jurij Muska nagykövet utalt arra, hogy a magyarországi Sevcsenko napok egy másik kerek dátumhoz is kapcsolódnak: 20 évvel ezelőtt nyílt meg Ukrajna magyarországi Nagykövetsége, a független ország első külképviselete. Hasonlóképpen Kijevben az első külképviselet Magyarországé volt. Az eltelt évek alatt folyamatosan fejlődött a két ország baráti kapcsolata. Ukrajna diplomáciai tevékenysége tulajdonképpen itt, Magyarországon kezdődött, mondta Jurij Muska. Hangot adott annak a meggyőződésének, hogy az ukrán diplomaták a jövőben is bővíteni fogják a két ország együttműködését az ukrán és a magyar nép javára. Végezetül a nagykövet abban a reményben kívánt kellemes esetét a megjelenteknek, hogy minden bizonnyal valódi esztétikai élményben lesz részük. A nagykövet felolvasta az ukrán Kulturális Minisztériumnak a magyarországi ukrán közösséghez címzett üdvözlő levelét is.
Dmitro Tkacs, Ukrajna első magyarországi nagykövete beszélt a sikeresen végződött kezdeményezésekről, többek közt az ukrán kisebbség által közösen megvalósított tervekről. Élve az alkalommal, a budapesti Ukrán Nagykövetség fennállásának 20. évfordulója alkalmából Dmitro Tkacs saját költségén és tervei alapján készült emlékérmeket adott át több, a rendezvényen megjelent magyar politikusnak, diplomatának, valamint a kultúra, az oktatás és az üzleti élet területén tevékenykedő személyiségnek.
A műsor keretében Medenci Jaroszlava és Hugert Szvitlana tanítványai, a Vasárnapi Iskola tanulói szólaltatták meg Tarasz Sevcsenko költeményeit. Az ünnepi est programjának legjobban várt része a kijevi Majboroda Bandura Együttes hangversenye volt.

Ploszkina Vaszil