№2(100)
március - április
2009 év

Szabó Péter Dániel
szpd@naplo.plt.hu

A nagy kobzos emléke
Sevcsenko-estet rendezett a palotai ukrán kisebbség

Immár hagyomány lett a látványos kulturális rendezvény

foto

Tarasz Crigorjevics Sevcsenko Morinci-ben született 1814. március 9-én. A szentpétervári művé­szeti akadémián tanult, 1845-ben Kijevben tele­pedett le. A Cirill-Metód testvériség titkos politikai társaságban való részvé­tele miatt 1848 és 1857 között börtönben és száműzetésben volt. Sza­badulása után Ukrajna el­hagyására és Szentpéter­váron való letelepedésre kötelezték. Műveiben a jobbágyrendszer, a cáriz­mus ellen küzdött Mun­kássága az ukrán realista irodalom megalapozását jelentette. Végrendelet cí­mű verse a nemzeti him­nusz rangjára emelkedett. Szentpéterváron halt meg 1861 ben.

Immár hagyomány a tele­pülésen az ukrán kisebbségi önkormányzat által szervezett látványos kulturális rendez­vény. A Jó Szerencsét Műve­lődési Központ színháztermébe, a „nagy kobzosként" is emlegetett költő születésének 195. évfordulójára közel 200 tisztelő jött el az ország több városából, valamint a környező országok­ból. A Szabó Jaroszlava vezette várpalotaiak az ünnep dísz­vendégei közt köszönthették Hartyányi Jaroszlavát, az Ukrán Országos Önkormányzat elnökét, Jevcsák Juditot, a magyarországi uk­rán nagykövetség tanácsadó­ját, Lubomir Mazurt, az Európai Ukrán Kongresszus főtit­kárát, valamint a kongresszus zágrábi, kassai, eperjesi és prágai tagjait.
Az egész estes műsort az ukrán kisebbségi önkormány­zat által működtetett vasárna­pi iskola tanulói kezdték, akik a költő gyermekverseit és a költő anyanyelv iránti elköte­lezettségéről szóló költemé­nyeit adták elő ukrán nyelven. A Sevcsenko-esteken hagyomány, hogy külföldi vendégeket is hívnak, ezúttal egy tradicionális ukrán műsorral a prágai For­rás néptáncegyüttes lépett színre. Táncaik­kal és szemet gyö­nyörködtető népviseletükkel elvarázsolták a közönséget. Nagy siker volt a szintén Csehországból érkezett Ignis zenekar műsora is, a muzsiku­sok szülőföldjük daloló lelkét szólaltatták meg, az ukrán nyelv zengő és utánozhatatlan hangzásával még azokat is ámulatba ejtve, akik nem ér­tették a szöveget.
A rendezvényt követően Szabó Jaroszlava, a Várpalo­tai Ukrán Kisebbségi Önkor­mányzat elnöke kérdésünkre elmondta, anyagi lehetősé­geikhez képest az irodalmi est jól sikerült, örül annak, hogy kisebbségben élő ukránok­ként hagyományt tudtak te­remteni Várpalotán.