Iván Firczák-Kroton, a híres kárpátaljai atléta és artista, akinek még az angol királynő is tapsolt, a szülőfalujában, teljesen elfeledve, ám az NKVD éber pillantásaitól kísérve halt meg.
… Útra keltünk Bilkére, abba a faluba, amely az egyik leghíresebb óriást adta nekünk. Hihetetlen erejével magyarázható a legendás ókori hősre, Krotonra utaló művészneve. Iván Firczák, a híres kárpátaljai atléta és artista már életében legendává vált. Megfordult a világ 60 országában volt csehszlovák súlyemelő és birkózó bajnok, és Párizsban megnyerte a testépítők Európa-bajnokságát. Az amerikai lapok „a XX. század legerősebb emberének nevezték”. A világra szóló, nagy győzelmek után hazatért szülőfalujába, hogy élete hátralevő éveit félig elfeledetten, falusi klubokban és tereken bemutatózva élje le. Kroton életrajzának erről a fejezetéről nemigen esik szó. A szovjethatalom ugyan nem üldözte, de nem is támogatta. Hagyták, hogy a hírneves sportember élje a hétköznapi emberek életét, semmi több. Ennek a magatartásnak azonban nyomós oka volt: idősebb fia, Iván, Ukrajna bokszbajnoka nyolc évet ült börtönben „ukrán burzsoá nacionalizmus” vádjával. Ezzel magyarázható, hogy Ukrajnában csak mostanában kezdik megismerni Kroton nevét.
Bilke az egyik legnagyobb kárpátaljai falu, közel tízezer lakossal. A Firczák család a falu végén, a Teljatinci negyedben élt. A helyiek szerint a falunak ezen a részén mindig is tehetősebb és rátarti emberek éltek. Az itteni legényekre jellemző volt a betyár virtus.
Kroton családja a középparaszti réteghez tartozott. Az akkori időkhöz mérten nem volt igazi nagycsalád: Ivánnak két fivére és egy nővére volt. Kroton 20 évesen Prágában vállalt munkát, ami meghatározta sorsának további alakulását. A hihetetlen erejű fiatalember hamar kitűnt a kortársai közül, hamarosan beállt a Herzvert cirkuszhoz, és beutazta a társulattal a világot.
A 30-as évek végén hazatért, és úgy döntött, hogy itt telepszik le. Feleségül vette a cseh Ruzena Ziklt, akivel együtt lépett fel a cirkuszban. A házaspárnak nyolc gyermeke született. Ma már csak ketten – idősebb lánya, Olga és legkisebb fia, Bohdan – vannak életben.
- Kroton lányát keresik? – kérdeztek vissza érdeklődésünkre az utcán. – A pravoszláv templom mögötti harmadik házban lakik. Így jutottunk el a legendás erőművész közvetlen leszármazottjához.
Olga Ivanovna 77 éves. Barátságosan fogadott bennünket kis házának ajtajában. (A fiával közös portán él.) Kényelembe helyeztük magunkat a konyhában, az unoka születésnapi süteményét készítő idős hölgy közben komótosan válaszolgatott kérdéseinkre.
Csehországban, Hradec Kralovéban, édesanyja hazájában született, de kétéves korától Bilkében él. A legidősebb testvére Iván volt, aki a börtön után testnevelő tanárként dolgozott. Iván után született Olga, majd Milán, akiből ogyesszai tejesember lett. Szófiát Taskentbe vetette a sorsa, ahol patikában dolgozott. Zirka Ungvárra költözött, és egy taxi-vállalat irodájában vállalt munkát. Vira Bilkében maradt, és az élelmezésben helyezkedett el. Petro Ilosván élt. A legfiatalabb, Bohdan Csap mellett lakik, és most egy magyarországi parasztgazdaságban dolgozik. Mindegyik gyerek dolgos életet élt, de egyikük se lépett az apai dicsőség útjára.
Bár a család nagy volt, mégsem szűkölködtek sosem. Kroton haláláig vállalt fellépéseket, hogy eltartsa a családját. Egész Kárpátalja ismerte. A szokásos cirkuszi stílusban tartott bemutatókat klubokban és tereken. Szerény gázsiért mutatta be híres számait: meghajlította a vasat, puszta kézzel nyomott a fába vastag szögeket, amelyeket aztán a fogával húzott ki, autókat mozdított el, és valóságos ember-hegyeket emelt a magasba.
Kroton Ivánban és Zirkában látta a leginkább a lehetséges utódokat. A legtöbbször ők asszisztáltak az apjuknak. A „politika” azonban nemcsak Iván életét törte derékba, hatalmas csapást mért a legendás sportemberre is. A harci szellem a leginkább Zirkára volt jellemző, sokszor a legnehezebb számoknál segédkezett az apjának. Üvegszilánkokon fekve tartotta ki az apját, aki még két embert is egyensúlyozott a karján. Olga nem szeretett szerepelni.
Kroton szigorú apa volt, és a gyerekek tartottak tőle.
Amikor Ivánt elítélték, Kroton a család megélhetése érdekében az elsők között léptette be a lányát a kolhozba, ő maga azonban nem lépett be, mert a „kapitalista” jómód után a szegénységet nem tartotta magához méltónak. Olga máig emlékszik arra, mennyire haragudtak rá és az apjára a helyi gazdák. Tejátvevőként dolgozott, ami szinte magától értetődő volt, mert a tejcsarnok sokáig Kroton házában volt. Ez volt a szovjethatalomtól kapott egyik kedvezmény. Kroton, hatalmas ereje ellenére nem kedvelte a fizikai munkát…
… Megisszuk a kávénkat, és elindulunk, hogy felkeressük a Firczákok családi fészkét.
Bármily meglepő, a ház ma is áll. A múlt század harmincas éveiben, a világkarrierrel keresett pénzből épült. Olga elmondta, hogy apja rendszeresen küldött haza pénzt, a mesterek pedig építették a házat. Itt nevelkedett az összes gyerek, itt élte le fél életét a híres sportember, és innen vett végső búcsút is földijeitől.
Az épület semmivel sem tűnik ki az utca többi háza közül. Nyoma sincs semmiféle gigantomániának. Talán csak az alaprajza szokatlan kissé. Lehet hogy a harmincas években tekintélyt sugárzott, ma azonban sokkal díszesebb paloták épülnek Bilkében.
A bajnok leszármazottai 1989-ben eladták a szülői házat. Azóta Hanna Panyuta nyugdíjas tanítónő lakik benne. Az egyedülálló idős asszony barátságosan fogadott bennünket, és szívesen mutatta meg a házat. Elmondta, hogy amióta beköltözött, semmit sem változtatott a házban. Miközben fényképezünk, elmondja, hogy mi vagyunk az első újságírók, akik érdeklődünk Kroton családi fészke iránt. Egyébként egykor szép kert is volt a ház körül.
El sem tudnánk képzelni jobb helyszínt egy múzeum számára! Az idő mintha szándékosan őrizte volna meg az utókornak a 70 esztendős épületet. Jó lenne, ha a gazdag ilosvai járás venne egy másik házat az egyedül élő asszonynak, ebben az épületben pedig berendezné világhírű földijének emlékmúzeumát. De jó is lenne!
Krotont a házához közeli temetőben temették el. (Bilkében tucatnyi temető van.) A faluban „templominak” is nevezik ezt a temetőt, mert korábban templom állt ezen a helyen, de a Borzsa rendszeres áradásai miatt a templomot átköltöztették a magaslatra.
Sokáig bolyongtunk a temetőben, a falu leghíresebb emberének sírját azonban nem találtuk. Néhány kereszt csúcsa most is a víz alól kandikál ki. Bejártuk a temetőt keresztbe és hosszába, folytattuk a keresést. Az egyik faragott fejfa hervadt koszorúja alól előtűnik a felirat: Iván Firczák, 28. 7. 1899 – 10. 11. 1970.
Kroton hármas sírban nyugszik: a feleségével és a szintén 1970-ben elhunyt fivérével, Petróval. Ruzena öt évvel élte túl a férjét. A híres sportember 71 évet élt, pedig még élhetett volna. Az egyik külföldi mérkőzésén súlyos koponyasérülést szenvedett, és törött koponyacsontját aranylemezzel pótolták. A lemez idővel cserére szorult, de a Szovjetunióban nem volt ember, aki engedélyezte volna Krotonnak a külföldi műtétet. Élete utolsó évében a lemez alatti seb elgennyesedett. Olga is látta a gennyes sebet. Ilosváról rendszeresen látogatta egy ismerős orvos, de segíteni ő sem tudott.
Temetésére nagyon sokan jöttek el. Számos sportoló is eljött, hogy elbúcsúzzon a híres sportembertől. Kroton sírja is szerény, semmivel sem tűnik ki a többi közül. Kárpátalja talán leghíresebb embere máig nem kapta meg honfitársaitól az őt megillető megbecsülést. Csak egy dombormű emlékeztet rá a kultúrház falán.
Csak a valóban híres emberek után maradt fenn ennyi legenda. Meglátogattuk Bilke másik legendás személyiségét, Jurij Pitrát, a szocialista munka kétszeres hősét. A 93 éves kukoricatermesztő nem akarta borostásan fogadni az újságírókat, türelmesen vártuk tehát, amíg megborotválkozott. Firczák 15 évvel volt idősebb nála, de jól ismerték egymást. De ki nem ismerte Krotont?!
- Nagyon vicces ember volt – kezd a mesébe Jurij Pitra, és felidéz egy régi történetet: egy alkalommal Kroton egy kocsira való fát vásárol Kisrákócon. Az eladó közölte vele, hogy a fuvarért külön kell fizetni. Mire Kroton: „Minek nekem a fuvarod? Egymagam is hazahúzom”. Erre a gazda: „Ha egymagad hazahúzod, odaadom ingyen”. Kroton elmosolyodott, a kocsi elé fogta magát, és húzni kezdte. A gazda utánaeredt: „Legalább a kocsit fizesd ki”. Iván azonban csak viccelt. Természetesen kifizette a fát… Volt olyan, hogy egy, emberekkel megrakott szekér mögé befogott néhány erős embert, magát pedig a szekér elé fogta. A hátul álló emberek igyekeztek visszafogni a kocsit, ő mégis felhúzta az egész társaságot a dombra. Vidám, jólelkű ember volt, mindenki szerette. Amikor az iskolában tartott bemutatót, sült libát és egy láda sört kért ebédre.
Számos idősebb falubéli mesélhetne hasonló történeteket. És nemcsak Bilkén. A Krotonról szóló legendáknak se vége, se hossza. Fontos lenne különválasztani a mesét a valóságtól. Kroton valóban legendás személyiség, a vidám kárpátaljai erőművész mitikus alakjának megtestesítője.
Iván Firczák, az erőművész, bokszoló, cirkuszi artista amatőr sportolókén lett ismert és népszerű, amikor Prágában, a csehszlovák fővárosban egyre-másra nyerte a különféle versenyeket. Többször volt a Praha-Bubenec sportklub bajnoka, később pedig csehszlovák bajnok lett kézitusában és nehézatlétikában.
A „kárpátaljai medvének” lelkesen tapsoltak a világ 64 országában, többek közt az Egyesült Államokban, Brazíliában, Kanadában, Nagy-Britanniában, Franciaországban, Németországban és Ausztriában. 70 alkalommal győzött súlyemelésben, Párizsban megnyerte a testépítők szépségversenyét. Az angol királynő felkérésére bőrkesztyűben lépett a ringbe, hogy összemérje erejét John Jackson szupernehézsúlyú ökölvívó világbajnokkal. Az összecsapás siralmas véget ért. Kroton betörte Jackson mellkasát. Az ütés erejétől a bőrkesztyű is felhasadt. A súlyos vereség után Jackson szégyenében kivetette magát egy sokemeletes épület ablakából, a barátai azonban bosszút álltak Krotonon: kövekkel összetörték a koponyáját. A doktorok ekkor „ékesítették” fel a koponyáját az aranylemezzel, amellyel még 40 évet élt. A királynő azonban busásan megjutalmazta: egy különleges övet, mandzsettát és egy gyémántokkal ékesített sisakot ajándékozott az erőművésznek. A Ford konszern névre szóló autóval tisztelte meg.
Iván Firczák egyes erőelemeit máig se tudta senki sem megismételni. Súlyos koponyasérülése ellenére olyan erős volt, hogy egy faházat is kimozdított a helyéről, vagy kinyújtott karral magabiztosan tartott ki két 30 literes, tejjel teli öntöttvas kannát. Az mesélik, hogy Spanyolországban, egy bikaviadalom puszta kézzel teperte le a bikát, majd a vállára vette a tetemet, és elvitte a legközelebbi étterembe. A 160 kilós óriás szeretett és tudott enni. Reggelire 40 tojásból süttetett rántottát.
Való igaz, hogy hazájában nem nagyon kényeztette el a sors. A szovjet állambiztonságiak elvették minden kitüntetését, győzelmi trófeáját, de még a fényképeit is. Krotont azonban még ez sem gátolta meg abban, hogy megteremtse a kárpátaljai artista- és erőművész iskolát. Egykori tanítványai egymás után nyerték a bajnoki címeket, a mester azonban teljes szegénységben halt meg. A legendás sportember földijeit mostanában kezdte foglalkoztatni az a gondolat, hogy nevével fémjelzett emlékversenyt kellene rendezni erőművészek számára. A távlati tervek közt szerepel egy szobor is.