Sok év óta Miskolc a magyarországi ukrán kultúra egyik fellegvára. Nyilvánvaló bizonyítéka ennek a számos zenei és művészeti rendezvény, ezen kívül sor került már sportversenyekre, tudományos, történelmi és ismeretterjesztő rendezvényekre, most pedig egy emberileg sokkal nagyobb jelentőségű, mélyebb esemény, az imádság került sorra. Ez év február 14-én az Ignácz Mária vezette Miskolci Ukrán Önkormányzat megszervezte az első miskolci ukrán búcsút, március 28-án pedig a pravoszláv Szentháromság templomban mutatták be Márton István kárpátaljai zeneszerző kórusra, szólistákra és zenekarra írott miséjét a Missa Brevist.
A premiert Kirill atya, a templom plébánosa, Gergely Péter Pál, a Mindszenty Kórus és a Cantus Agriensis kórusok karnagya és Mihajlo Vihula ukrán muzsikus, a városi ukrán önkormányzat tagja és városi közélet aktív résztvevője szervezte.
A premier lebonyolításának ötlete egyszerre magától értetődő és érdekes is. Márton István az idősebb Vihula, azaz Mihajlo édesapjának mestere volt. Márton István 1996-ban bekövetkezett halálát követően a tanítvány megfogadta, hogy mestere emlékére megszervezi a mise bemutatóját, és 2011-ben átadta a mű partitúráját Magyarországon élő fiának.
Itt jegyezném meg, hogy Márton Istvánt két ország is – Ukrajna és Magyarország – a fiának vallja, a zeneszerző pedig mindkét országot a Hazájának tekintette. Ez nem véletlen, hiszen a szerző hagyatékában közel 400, különböző műfajokhoz köthető alkotás található, amelynek oroszlánrészét kárpátaljai, magyar és ukrán népdal-variációk, fantáziák és parafrázisok teszik ki.
Úgy hozta a sors, hogy a Missa Brevis magyarországi ősbemutatójára éppen akkor került sor, amikor Ukrajna soha nem látott megpróbáltatásokon megy keresztül.
A jótékonysági alapon szerveződő premiert támogatták a muzsikusok, a sajtó, a tévé és a város közössége. A nagy sikerrel zárult bemutató bevételét továbbították a munkácsi gyermekotthonnak.