№2(130)
április - június
2015 év

Ukrán önkéntesek regionális konferenciája

foto

Május 12-én az Ukrán Országos Önkormányzat budapesti irodájában rendezték az ukrán önkéntesek közép-európai regionális konferenciáját. A rendezvényen öt ország – Ukrajna, Magyarország, Lengyelország, Németország és Bulgária – képviselői vettek részt, összesen 22-en. Néhányan, akik nem tudtak személyesen megjelenni, skype-on csatlakoztak a megbeszélésekhez.
A konferencia célja az volt, hogy személyes kapcsolatokat alakítsanak ki az önkéntesek egymás között, kidolgozzák az Ukrajnának nyújtandó támogatás leghatékonyabb módját, egymással összhangban dolgozzanak, és felkutassák a leginkább segítségre szorulókat. Az ukrán önkéntesek regionális konferenciájának kezdeményezője a Münchenben élő D. Kordubin volt, a rendezvény moderátora pedig a kijevi N. Dmitrijeva.
Az érdemi munka megkezdése előtt a megjelenteket üdvözölte Kravcsenko György, az Ukrán Országos Önkormányzat elnöke, Hartyányi Jaroszlava, a Magyarországon élő ukránok parlamenti szószólója, Vaszil Visivanyuk, Magyarország ivano-frankivszki tiszteletbeli konzulja, Bocskai József, Magyarország ungvári főkonzulja, Katerina Buzsinszka, ukrajnai Érdemes művész és férje, Dimiter Sztojcsev.
Az ukrán nemzetiségi kisebbség parlamenti szószólójaként Hartyányi Jaroszlava tájékoztatta a konferencia résztvevőit az Ukrajna és Magyarország közötti államközi megállapodásról, amelynek értelmében Magyarország részt vállal a sebesült katonák rehabilitációjából, tolmácsolta Hende Csaba magyar honvédelmi miniszter állásfoglalását arra vonatkozóan, hogy Magyarország szolidáris Ukrajnával, nem közömbösek számára a Donyecki medencében és a Krímben zajló események, és erejéhez és lehetőségeihez mérten kész segíteni. Többek közt fogadja a rehabilitációra szorulókat, nyári táborokban látja vendégül a rászoruló és a harci cselekmények következtében családfő nélkül maradt családok gyermekeit, és segít nekik a vízumok megszerzésében.
Vaszil Visivanyuk elmondta, hogy Balog Zoltánnal, az Emberi Erőforrások Minisztériumának vezetőjével folytatott megbeszéléseken megállapodtak, hogy Magyarország a nyár folyamán 600 rászoruló gyerek táboroztatását biztosítja, s ha nagyobb igény merülne fel, a feladat ellátásába bevonják az egyházi intézményeket is, amelyek az egyházi közösséghez tartozó családoknál tudnák elhelyezni a gyerekeket.
A magyarországi képviselők felszólalásait követően minden önkéntes bemutatkozott, elmondta, milyen munkát végzett eddig önkéntesként, beszélt szervezetének tevékenységéről, és az önkéntesek ukrajnai mozgalmának lehetőségeiről.

Djacsok Vira