Május 15. és 19. között a Párizs melletti Senlisben járt Hartyányi Jaroszláva, az Ukránok Európai Kongresszusának elnöke, valamint Ladányi Erzsébet és Raduj Olena ukrán önkormányzati képviselők. A meghívás – Kijevi Anna, francia királyné megemlékezésére – a franciaországi ukrán közösség Képviseleti Bizottságától és a város polgármesteri hivatalából érkezett Budapestre.
Az ukránok – a polgármesteri hivatal támogatásával – a hivatal dísztermében angol és ukrán nyelvű történettudományi tanácskozást szerveztek Kijevi Anna és kötődése a kijevi Szófia Székesegyházhoz címmel. A városnak, Franciaország egyik középkori fővárosának ma 70 ezer lakosa van. Anna Bölcs Jaroszláv középső lánya volt, aki a második, latin szertartású keresztségben az Ágnes nevet kapta, nagy tiszteletnek és szeretetnek örvend az egyszerű franciák körében. Henrik király hitvese volt, és őt tekintik legalább 30 francia király ősanyjának. Senlisben kolostort is alapított. Etang város közelében, a Villiers-i Apátságban temették el. Minden évben népes ukrajnai küldöttségek és a világ minden tájáról érkező honfitársak zarándokolnak el ezekre a helyszínekre.
A konferencián Nelli Kukovalszka, a kijevi Állami Szófia Nemzeti Emlékhely igazgatója tartott beszámolót. A Magyarországról érkezett küldöttség megismerkedett a városi közgyűlés képviselőivel és Jean Christophe Canter polgármesterrel, akinek felesége, Anna kanadai ukrán.
Kellemes meglepetést okozott a házigazdáknak, hogy a magyarországi ukránok hoztak egy marék földet a Tihanyi Apátságból, ahol egykor Anna nővére, Anasztázia – I. András magyar király hitvese – élt. A Tihanyi Apátságból származó földet ünnepélyes külsőségek között adták át a Saint Vincent Apátság képviselőjének. Hartyányi Jaroszláva elmondta, hogy Magyarországon nagy tisztelet övezi Anasztázia emlékét, és beszélt azokról a nagy ünnepségekről is, amelyeket a királyné tihanyi szobrának felállítása óta évente rendeznek meg Orleans-i Szent Ányos napján. Jaroszláva asszony felidézte, hogy annak idején Anna, nővére kérésére 43 papot küldött Magyarországra, hogy segítségére legyenek a királyi hatalomnak a kereszténység újjászervezésében Pannóniában, a pogányok lázadása után. Ezek a hírek jó érzéssel töltötték el mind az ukrán közösség, mind pedig a helyiek szívét.
Felvetődött továbbá az is, mi módon lehetne évente közös – magyar, francia és ukrán – rendezvényekkel tisztelegni Anasztázia és Anna királynék emléke előtt. A senlisiek küldöttsége ősszel készül Magyarországra.
Vasárnap, az apátsági Saint Vincent Székesegyházban celebrált misén közreműködött a párizsi Nagy Volodimir templom kórusa. Azután a szertartás szervezői, valamint az Ukránok Európai Kongresszusa és a magyarországi Ukrán Országos Önkormányzat képviselői elhelyezték a megemlékezés virágait Anna királyné szobránál, amelyet 5 évvel ezelőtt szállítottak ide Ukrajnából, és a szoboravatót Viktor Juscsenko akkori ukrán elnök tartotta.
Május 16-án a vendégek és házigazdák, többek közt a kijevi Lavra kerület küldöttségének vezetői tartottak előadásokat.
A Saint Vincent Líceumban rendezett ebéden a város polgármestere elmondta, hogy ebben a régi, XI. századi ebédlőben szívesen ebédelt Anna királyné is.
Az UEK és a magyarországi ukránok képviseletében érkezett vendégek részt vettek egy iskola névadóján, amely Anna királyné nevét vette fel. A magyarországi ukránok a Magyarországi Ukrán Kulturális Egyesület kiadványaival lepték meg az iskola igazgatónőjét.
Május 15-16-án ukrán kulturális napokat tartottak a városban. A városháza előtti téren felállított pavilonban nagy sikerrel mutatkoztak be az ukrán ornamentikával díszített hímes tojások.
Párizsban a magyarországi ukránok találkoztak Szerhij Heraszimenkóval, a Szent Nagy Volodimir pravoszláv templom elöljárójával és Mihail Romanyuk görög katolikus pappal, jártak Szemjon Petljura könyvtárában és a bolsevik rendszer utasítására 1926-ban meggyilkolt ukrán államférfi emlékszobájában.
Elutazás előtt Hartyányi Jaroszláva találkozott Nagyija Migállal, az Ukrán Nők Szövetségének vezetőjével, és megvitatták a két ország ukrán testvérszervezeteinek együttműködési lehetőségeit.
Ploszkina Vaszil