Az ukránok ez alkalommal is részt vettek az újpesti kerületi napokon. Az ünnepségsorozatra a Tábor utca közelében található, hangulatos, parkos városrészben került sor. Helyi önkormányzat támogatásával alakították ki a pihenő övezeteket, a koncerteknek otthont adó nagyszínpadot, a gyerekek szórakoztatását szolgáló attrakciókat, a kulturális rendezvényeket, és a gyerekeknek és felnőtteknek szánt kézműves foglalkozásokat befogadó sátrakat.
A látogatók körében a legnagyobb érdeklődésnek a kerületben élő nemzeti kisebbségek művészeti alkotásai örvendtek. A vadonatúj sátrakban mutathatták be népművészeti tárgyaikat, könyveiket, folyóirataikat, idegenforgalmi reklámfüzeteiket és nemzeti konyhájukat. Itt mutatkozott be egy szép előadás keretében a szlovák népzene és népdal, fel lehetett próbálni a népművészek által készített ékszereket, megkóstolni az örmény saslikot, a ruszin töltött káposztát, a horvát süteményeket, és a görögök által kínált jeges kávét…
Az ukrán sátor élénk színeivel, ízléses dekorációjával tűnt ki a többiek közül, a bemutatott tárgyak és a kulturális program pedig az ukrajnai Függetlenség Napjára utalt. A közönség megismerkedhetett több ukrajnai tájegység népviseletével, hagyományos hímzésekkel és szőttesekkel, Ukrajna térképével és a Magyarországi Ukrán Kulturális Egyesület kiadványaival.
Ladányi Erzsébet, az ukrán sátor háziasszonya, a kerületi ukrán önkormányzat elnöke szívélyesen köszöntötte látogatókat, mesélt nekik Ukrajnáról, az ország kulturális örökségéről, és felkérte őket, vegyenek részt egy, Ukrajnáról szóló vetélkedőben. Számos, a középkorosztályhoz és a diáksághoz tartozó magyar látogató látott hozzá a kérdőív kitöltéséhez. A helyes válaszokat adók kisebb ajándékokat – a Magyarországi Ukrán Kulturális Egyesület folyóiratát, ukrán szakácskönyvet, emléktárgyakat – kaptak. Megkínálták a vendégeket mustáros ukrán szalonnával, ukrán kenyérrel, hagyományos recept alapján készült házikolbásszal, kvasszal, túrós és meggyes buktával… Sátrunk látogatói közül sokan jelezték, hogy szeretnének részt venni közösségünk rendezvényein, hogy jobban megismerhessék az ukránokat és kultúrájukat. Kiderült, hogy közülük már sokan jártak Ukrajnában, vannak élő kapcsolataik, és szeretnék megosztani velünk a szülőföldünkön szerzett kellemes benyomásaikat. Itt jegyezném meg, hogy az utóbbi években a magyarok kezdik jobban megismerni Ukrajnát, egyre többet tudnak a keleti szomszéd életéről. E tekintetben nagyon hasznosak lehetnek a közvetlen találkozások a mostanihoz hasonló ünnepi alkalmakkor, illetve az ukrán önkormányzat rendezvényein.
Már hagyomány, hogy Nagyija Muzicsuk elhozta az ünnepre saját készítésű emléktárgyait. A baráti beszélgetések mellett a látogatók ukrán emléktárgyakat – színes gyöngyöt, hímes tojást, míves keresztet – is vásárolhattak. Nagy érdeklődéssel nézegették a gazdagon hímzett stólákat és szalvétákat.
Az ünnep csúcspontján látogatott el sátrunkba Belán Beatrix, a kisebbségekkel foglalkozó alpolgármester, de láttunk sok régi, más kerületekből érkezett ismerőst is. Jó látni, milyen jóban vannak egymással, barátkoznak a kisebbségekkel. Egyszerűen feledhetetlen volt a mindent átható baráti hangulat, amelyet szeretnénk továbbvinni szívünkben.