№5(103)
szeptember-október
2009 év

Az Ukránok Világkongresszusának ülése Lvovban

Az Ukránok Világkongresszusának éves tanácskozásán, Lvovban részt vett Sajtos Natália, az Ukrán Országos Önkormányzat elnökhelyettese, a Szegedi Ukrán Önkormányzat vezetője.
Elmondta, hogy a rendezvényen a Világkongresszushoz tartozó 22 ország képviseltette magát. Rajtuk kívül megjelent még számos ukrán kormánytag, ukrajnai állami intézmények és társadalmi szervezetek képviselői.
Szeretnénk emlékeztetni olvasóinkat egy nagyon fontos dologra. A Világkongresszus évente megrendezésre kerülő tanácskozása a világ ukránságát képviselő szervezetek tevékenységével kapcsolatos kérdések megvitatása mellett fontos feladatának tekinti azon ukrajnai nemzeti-hazafias közösségek megszólítását, melyek nem közömbösek a Haza sorsa iránt és hűek a nemzeti világnézethez, amely évszázadokon át alakította az ukránok önképét. A kommunista-bolsevik uralom ukrajnai évtizedei alatt a Világkongresszus – az emigráció más, hasonló szervezeteivel, többek közt a kulturális intézményekkel egyetemben – terjesztette Nyugaton az igazságot a szovjet elnyomás alatt élő Ukrajnáról, beszélt az ukrán nemzet szabadságharcáról és a szabad világhoz való csatlakozási szándékáról. Ukrajna függetlenné válását követően a Világkongresszus számos humanitárius akciót, civil, kulturális és oktatással kapcsolatos rendezvényt szervezett Ukrajnában és az ország határain túl, minden tőle telhetőt megtesz azért, hogy világnyelveken bővítse az Ukrajnára vonatkozó ismereteket, ez által is növelve az ország nemzetközi tekintélyét.
Sajtos Natália szerint a Lvovba érkezettek közül sokakat nyugtalanít az ukrajnai politikai elit partizánháborúja, az ukránellenes tendenciák felerősödése a társadalomban, a parlamenti munka hatékonyságának hiánya, az ukránok életszínvonalának zuhanása a válság éveiben és a közelgő elnökválasztás. A tanácskozásra augusztus második felében, a lvovi Nemzeti Műszaki Egyetemen került sor.
Az idei tanácskozás jelentős eseménye volt, hogy a rendezvényen megjelent Julia Timosenko, hivatalban lévő miniszterelnök. Találkozott a Világkongresszus vezetőivel, részt vett a rendezvény hivatalos programjában. Beszédében kitért az általa vezetett frakció és az emigráns szervezetek együttműködésére. Többek közt felsorolt több, a határon túl élő ukránokkal fenntartandó kapcsolatokra vonatkozó döntést. Tájékoztatta a megjelenteket arról, hogy 2009-ben az állami költségvetés stabilizációs alapjából 47 millió hrivnyát különítettek el erre a célra.
Sajtos Natália elmondta, hogy a Világkongresszus meghallgatta a végrehajtó bizottság, valamint az egyes tanácsok és bizottságok elnökeinek beszámolóit. A világ ukránságának érdeklődése kiterjed az élet olyan területeire, mint az emberi jogok védelme, az éhínség népirtásként történő elismertetése a nemzetközi közvélemény által, a határokon túl élő ukránok jogi, pénzügyi, kulturális és oktatásügyi érdekeinek képviselete, az emberkereskedelem elleni küzdelem, a diákcsere, a művészek, sportolók, tudósok, iskolások, újságírók és a szövetkezeti mozgalom résztvevőinek kölcsönös látogatásai.  Világkongresszus mindent megtesz annak érdekében, hogy képviselethez jusson az ENSZ-ben. A tanácskozáson meghallgatták a tagszervezeteket, többek közt a magyarországi beszámolót is, amelyet Sajtos Natália terjesztett a résztvevők elé.
A Világkongresszus éves tanácskozása elítélte az Oroszországi Föderáció elnökének Viktor Juscsenko ukrán államfőhöz intézett, 2009. augusztus 11-i keltezésű nyílt levelét, amely sértő Ukrajnára nézve, és a benne felsorolt vádak minden alapot nélkülöznek. A Világkongresszus tanácskozása rámutatott arra, hogy Oroszország ukránellenes politikát folytat, ami egyértelműen kitűnik ezen ország felelős tisztségviselőinek megnyilvánulásaiból. A Világkongresszus tanácskozása felszólította az ukrán politikai élet képviselőit, hogy támogassák az elnököt az anyaország érdekeinek képviseletében szerte a világban, és ítéljék el Oroszországot, amiért ennyire durván beavatkozott Ukrajna belügyeibe.
A tanácskozás résztvevői megemlékeztek Tarasz Sevcsenkoról, Ivan Frankoról és Sztepan Banderaról, és virágokat helyeztek el szobraik talapzatán. Sajtos Natália és a tanácskozás többi résztvevője köszönetet mondott a Lvov megyét képviselő Mikola Kmitynek, Jurij Bobalnak, a Nemzeti Műszaki Egyetem rektorának és Irina Kljucskovszkának, aki annak a nemzetközi intézetnek az igazgatója, amelynek feladata az oktatási és kulturális kapcsolatok fenntartása a határokon túl élő ukránokkal.

Tudósítónktól