Május 21-én, a határon túli magyar dokumentumfilmesek fesztiváljának keretében mutatták be a budapesti Uránia Filmszínházban Debreczeni K. Mihály, Sterr Attila és Vas Tamás ungvári filmesek Majdan-2. Ukrán forradalom című alkotását. A filmbemutatón megjelent Hartyányi Jaroszlava, a magyarországi Ukrán Országos Önkormányzat elnöke és első helyettese, Kravcsenko György, valamint az ukrán diplomáciai testület tagjai, újságírók és a téma iránt érdeklődő közönség.
Vaszil Pecsko, aki Kijevben segítette a forgatócsoportot és a saját archív felvételeit is a filmesek rendelkezésére bocsátotta, elmondta, hogy csak most látta a kész, szerkesztett és megvágott alkotást, amely elnyerte a tetszését. Pecsko 2013. november 22-től filmezte a Majdanon történő eseményeket. A film nemcsak kijevi, hanem ungvári és lvovi eseményeket is megörökített, készültek érdekes interjúk, az emberek kiálltak a szabadság és a demokrácia mellett.
Az elnökválasztás után az emberek mind az ország nyugati, mind pedig keleti térségeiben teli vannak pozitív várakozásokkal. Jó lenne, ha a politikai elit is odafigyelne erre. Egyelőre azt tapasztaljuk, hogy az oligarchák igyekeznek szót érteni egymással, mert a Majdan eszmevilága halálos veszedelmet jelent számukra. Ezért is időszerű ez a film – mondta Vaszil Pecsko.
Először is javítani kell az átlagemberek életszínvonalán, növelni a foglalkoztatottságot, kiirtani a korrupciót az állami és üzleti szférában, leváltani a megvásárolható rendőröket, hivatalnokokat és bírákat, átláthatóvá tenni az adózási rendszert, mert ha képesek leszünk kiiktatni a korrupciót, Ukrajnának nem is lesz szüksége nemzetközi hitelekre. Tulajdonképpen e célok érdekében szerveződött meg a Majdan, ezért tart ki mind a mai napig.
Debreczeni K. Mihály, fiatal kárpátaljai televíziós újságíró, a dokumentumfilm egyik alkotója is meg van győződve a film időszerűségéről. Az ungvári tüntetéseken való aktív részvételét azzal indokolta, hogy nemzedéke támogatja Ukrajna európai integrációs folyamatát.
Az ukránok európaiak – mondta. – Nem szeretnénk, ha határok választanának el bennünket a Nyugattól. Oroszország felől azonban lehetnek határok, sőt kellenek!
Jelképesen szólva kilométereket forgatott szülővárosában, de filmezett Lvivben és Kijevben is. A kárpátaljai magyar újságíró köszönetet mondott Bohdan Kosztyuknak, a Szabadság Rádió kijevi irodája munkatársának a Majdanon és környékén történt események pontos és valósághű ismertetéséért, Bayer Mihály ukrajnai magyar nagykövetnek a szervezőmunkáért, valamint a film szereplőinek.
Debreczeni K. Mihály bevallotta, hogy nem számított ekkora érdeklődésre Budapesten. Pedig a május 21-i első vetítésre nem sikerült bejutnia minden érdeklődőnek. Az alkotó megjegyezte, hogy a magyar néző nagy együttérzéssel, érzelmesen reagált a látottakra, az asszonyoknak könnybe lábadt a szemük, amikor azt látták, hogyan kínozzák a tüntetőket és ölnek meg békés embereket. Hasonló érzelmeket váltanak ki a Majdan hőseinek temetésén készült filmkockák. Debreczeni K. Mihály szeretné elkészíteni a dokumentumfilm következő részét.
Nekünk Ukrajnában demokráciára, békére, európai értékrendre van szükségünk. Azt szeretnénk, ha az emberek megértenék, hogy mi a szabadság, az akadálymentes határátlépés – mondta. – Nem a pénzért forgattuk ezt a filmet, hanem elsősorban állampolgári kötelességből.
Sterr Attila, a Tisza-1 kárpátaljai regionális tv-csatorna szerkesztője elmondta, hogy a film ötletét a 2013 novembere és 2014 februárja között lezajlott civil megmozdulásokról készült napi felvételek áttekintése adta, mert szerették volna megérteni, mi is történik Ukrajnában a forradalom napjaiban.
Történelmi események szemtanúi voltunk, bár a napi munka során nem mindig érzékeltük – mondta.
Sajnálkozásának adott hangot azzal kapcsolatban, hogy a magyarországi sajtó az utóbbi időben jobbára az orosz propaganda által megfogalmazott információnak ad teret, és szembe menve az újságírói etikával nem szólaltatja a másik, az ukrán oldalt. A magyarra szinkronizált dokumentumfilm segíthet abban, hogy a magyar nézők valós tájékoztatást kapjanak az ukrajnai eseményekről. Ami esetleg a film folytatását illeti, Sterr Attila a következőket mondta:
Én azt szeretném, hogy ne legyen Majdan-3, mert az eseményeknek demokratikus irányban kell fejlődniük, tehát a revolúció helyét át kell vennie az evolúciónak. Ismerve az ukrán valóságot, másképpen nem történhettek a lezajlott események: az emberek elveszítették a türelmüket, és kitört a forradalom.
Tudósítónktól