№4(120)
október - december
2012 év

Vers- és prózamondó verseny

foto

November 24-én, az Ukrán Kulturális, Oktatási és Dokumentációs Központban az 1932-33-as ukrajnai éhínség áldozataira emlékező rendezvénysorozat keretében került sor a Forrás ukrán vers-és prózamondó versenyre. A közel félszáz versenyző öt kategóriában mérte össze képességeit:

  • 6 év alatti gyerekek;
  • alsó és felső tagozatos tanulók 14 éves korig;
  • közép- és főiskolások 18 éves korig;
  • az ukrán nyelvet idegen nyelvként tanuló magyar iskolások;
  • felnőttek.

Az előadói képességeiket bemutatni szándékozó gyerekek és felnőttek Nyíregyházáról (a vasárnapi iskola tanulói), Baktalórántházáról, Vácról, Szegedről, Veszprémből, Várpalotáról érkeztek, akikhez csatlakoztak a budapesti vasárnapi iskola tanulói. A vetélkedőn a legeredményesebben a legfiatalabbak szerepeltek.
(Itt következnének a nyertesek!)
A Lvovi Műszaki Egyetem nemzetközi osztálya által biztosított különdíjakat, az elismerő okleveleket, könyvjutalmakat és ajándékokat Hartyányi Jaroszlava adta át az arra érdemeseknek.
Mihajlo Junger követségi tanácsos is gratulált a győzteseknek: „Véleményünk jobbára egybeesett a zsűri véleményével. Mi volt a nyertesek titka? Az, hogy jól választottak verset, hiszen a vers nemcsak szöveg. A szöveget csak úgy, általában írjuk. A vers a lélek sikolya. Ezt az állapotot meg kell élni, meg kell érezni ahhoz, hogy tolmácsolni tudjuk. Ez egy más lelkiállapot. Ha jó a választás, az előadó a költő szerzőtársává lesz, képes megjeleníteni a költő lelkivilágát”.
Hartyányi Jaroszlava méltatásában külön kitért a nyíregyházi és baktalórántházi pedagógusok munkájára, jelezve, hogy az ottani gimnáziumokban idegen nyelvként tanítják az ukrán nyelvet, de a tanároknak nem mindig áll rendelkezésükre megfelelő tankönyv. Ugyanakkor az is szomorú tény, hogy amikor az itteni kisdiákok elutaznak Kijevbe, az ukrán nyelv helyett az orosszal találkoznak. Jaroszlava asszony köszönetet mondott az ukrán oktatásügy magyarországi „veteránjának”, Szofilkánics Juditnak, Piller Katalinnak, a magyar gyerekek számára készült első ukrán nyelvkönyv szerzőjének és Margarita Ticsininának, a verseny ötletgazdájának, valamint Valentina Zincsenko költőnőnek.

Ploszkina Vaszil