December 1-jén a miskolci Ady Endre Művelődési Házban ünnepélyes keretek közt emlékeztek meg a városi ukrán önkormányzat megalakulásának 10. évfordulójáról. A rendezvényre, amelynek szervezésébe többek közt bekapcsolódott Vihula Mihajlo Miskolcon élő muzsikus is, kétszáznál is többen jöttek el. Az ünnepi műsorban az egyéni szereplők mellett fellépett több neves miskolci művészegyüttes, valamint az Ungvári Művészkollégium tánckara is.
Az ünnepi estet Ignácz Istvánné, a város ukrán önkormányzatának elnöke nyitotta meg. A Miskolcon élő mintegy másfélszáz ukránhoz ellátogatott Hartyányi Jaroszlava, az Országos Ukrán Önkormányzat és a Magyarországi Ukrán Kulturális Egyesület elnöke, de a vendégek közt köszönthették Sebestyén László országgyűlési képviselőt, Makrai Mihályt, Szabó Zoltánt és Kakucki Andrást, a miskolci képviselő testület, illetve polgármesteri hivatal képviselőit. Eljött Nyíregyházáról Szerhij Borodinkov ukrán főkonzul és felesége és Szofilkánics Judit, a nyíregyházi ukrán önkormányzat második embere. A rendezvényen a többi nemzetiségi önkormányzat – bolgárok, németek, cigányok, szlovákok, lengyelek és görögök – elnökei és képviselői, valamint a városi ukrán önkormányzattal együttműködő intézmények munkatársai is megjelentek.
A miskolci Forrás kamarakórus elénekelte az ukrán és a magyar Himnuszt, ezt követően Ignáczné beszámolt a közösség 10 éves tevékenységéről.
A miskolci ukránok ünnepe hozzájárult az ukrán-magyar barátság megszilárdításához és a két nemzet kulturális kapcsolatainak erősítéséhez. Köszöntőjében az elnök-asszony elmondta, hogy a maguk mögött hagyott 10 esztendő alatt sokat tettek az ukránok ügyének szolgálatáért. Hagyománnyá váltak a Sevcsenko napok, az ukrán Karácsony, a Vízkereszt, a Húsvét, a Pünkösd és Keresztelő Szent János napjának közös megünneplése.
Az idén a miskolci ukránok megkoszorúzták Hrihorij Szkovoroda ukrán költő és filozófus tokaji emléktábláját, állandó részvevői a városban élő nemzetiségek fesztiváljának.
Az ukránok helyi közössége igyekszik segíteni azoknak a honfitársainak is, akik autóbalesetet szenvedtek Magyarországon. A sérültek megfelelő orvosi ellátásban részesültek a miskolci baleseti és sürgősségi osztályokon.
A városi ukrán közösség szeretne a várpalotaihoz, szegedihez és székesfehérvárihoz hasonló regionális ukrán kulturális központot nyitni a városban.
Az egybegyűlteket köszöntötte Hartyányi Jaroszlava, az Ukránok Európai Kongresszusának elnöke, az Ukránok Világkongresszusának elnökhelyettese is, aki elismerő oklevelekkel és értékes ajándékokkal jutalmazta a miskolci ukrán közösség legtöbbet dolgozó aktivistáit, illetve az ukrán kultúra, történelem és nemzeti hagyományok magyar barátait és tisztelőit. Az ukrán Kulturális Minisztérium értékes ajándékát vehette át Vihula Mihajlo és a helyi ukrán önkormányzat tagjai.
A polgármesteri hivatal nevében Kakucki András kulturális osztályvezető köszöntötte a jubilálókat, kiemelve azt a tényt, hogy a város kulturális élete sokkal szegényebb lenne az ukrán közösség nélkül.
Tudósítónktól