Ukrajnáért mondott imával kezdődött szeptember 7-én, a görögországi Anavissosban az Ukránok Világkongresszusának rendes évi közgyűlése és a görögországi ukrán diaszpóra V. fóruma. A rendezvény keretén belül a résztvevők tisztelegtek a Nagy Kobzos, Tarasz Sevcsenko szobránál Zograf városában.
Halina Maszljuk, az Ukrán - Görög Gondolat Társaság elnöke ezen a kis ukrán szigeten, Tarasz Sevcsenko mellől üdvözölte a megjelenteket, és utalt arra, milyen jelképes jelentősége van annak, hogy a 45. évfordulót éppen görög földön ünnepli a szervezet. A világ ukránjainak képviselői a város polgármesterével közösen helyezték el a megemlékezés virágait a költő szobránál.
Jevhen Csolij, az UVK elnöke köszönetet mondott mindazoknak, akik támogatják a Görögországban élő ukránokat, és elmondta, hogy az ukrán diaszpóra csúcsszervezete a világ 33 országában élő ukránok érdekeit képviseli, és problémás esetekben segítséget nyújt minden közösségnek. Konsztantinosz Karillisz, a városka polgármestere a maga részéről további támogatásáról biztosította a görögországi ukrán közösséget, hiszen a két országban sok a közös: a történelem, a kultúra, illetve a világban szétszórtan élő emigránsok nagy száma. A Hellászban élő görögök büszkék az idegen nyelvi környezetben élő, de nyelvüket és nemzeti identitásukat őrző nemzettársaikra, ezért Ukrajnának is büszkének kell lennie a hasonlóképpen cselekvő ukránokra. Volodimir Skurov, Ukrajna görögországi nagykövete üdvözölte a rendezvény résztvevőit, beszámolt a nagykövetség munkájáról, a hamarosan sorra kerülő parlamenti választások előkészületeiről és a Görögországban élő ukránokkal fenntartott kapcsolatokról.
A két ország himnuszának elhangzása után Olena Dobrovolszka, az Ukrán – Görög Társaság tagja előadta Tarasz Sevcsenko: Gondolataim című, megzenésített versét, Jevhen Csolij pedig a görög olajfa mellé elültetett egy, Ukrajnát jelképező fűzfát.
Még ugyanazon a napon az anavissosi Eden Beach Resort szállodában megkezdődtek a munkamegbeszélések. A szervezet éves tevékenységéről szóló beszámolót Jevhen Csolij tartotta. Mondandójának középpontjában Ukrajna demokratizálódásával, az ukrán identitás megerősítésével és az európai integrációval, továbbá az ukrán diaszpóra konszolidálásával, jogainak és érdekeinek védelmével kapcsolatos legfontosabb teendők álltak. Jevhen Csolij az UVK és tagszervezetei legnagyobb sikerei közé sorolta, hogy sikerül felkelteni a nemzetközi közösség figyelmét az ukrajnai demokrácia visszaszorulására, illetve az Európai Unió és Ukrajna ez év március 30-án parafált társulási szerződésére.
A tanácskozáson részt vevő küldöttek négy munkacsoportban – az UVK nemzetközi akcióját az 1932-33-as ukrajnai éhínség 80. évfordulója kapcsán, Tarasz Sevcsenko születése 200. évfordulójának megünneplését, az UVK nemzetközi megfigyelőinek szerepét a 2012. novemberi, ukrajnai parlamenti választásokon, a legutóbbi emigrációs hullám integrálásának stratégiáját – vitatták meg a szervezet jövőbeni feladataival kapcsolatban. A fent felsorolt munkacsoportok munkájában részt vett Volodimir Tiliscsak ukrajnai történész is.
A tanácskozáson vették fel az UVK tagjai sorába a Bosznia-hercegovinai Ukrán Egyesületek és Szövetségek Koordinációs Tanácsát, mint a térségben élő ukránok képviseletét, valamint a lettországi ukrán regionális szervezetet.
Az érdemi munka mellett ünnepélyes keretek között megemlékeztek az UVK fennállásának 45. évfordulójáról is, amelyen Jevhen Csolij felolvasta Konsztantinosz Arvanitopulosz görög oktatási, vallásügyi, kulturális és sportminiszter üdvözlő levelét.
A tanácskozás befejeztével az UVK elnöke hivatalos minőségben találkozott Konsztantinosz Tsziarasz görög külügyminiszter-helyettessel, akit felkért, hogy kísérje figyelemmel az ukrán közösség igényeit, és tájékoztassa az ukrajnai közvéleményt az uniós tagság előnyeiről.
Az UVK közgyűlésének végeztével elkezdődött A demokratizálódás és az európai integráció, mint a független ukrán államiság megszilárdításának eszköze címet viselő konferencia. Ez volt az ukrán diaszpóra V. fórumának legfontosabb görögországi eseménye.
A konferencia első megszólalója Konsztantin Philisz, a görög Pantio Egyetemen működő, külkapcsolatokkal foglalkozó intézet professzora volt, aki Görögország három kontinens találkozásánál: veszélyek és távlatok, valamint Olekszij Haran, a Kijev-Mohiljani Akadémia politológia professzora, Oroszország és az EU között: Janukovics elnök hatalmi játékai a 2012-es parlamenti választások előtt címmel tartott előadást. Nikosz Ligerosz, katonai tanácsadó, a geostratégia és topostratégia görög professzora, az 1932-33-as ukrajnai éhínség elismert kutatója az Éhínségről, mint geopolitikai népirtásról beszélt. Hartyányi Jaroszlava, az UEK és a magyarországi Ukrán Országos Önkormányzat elnöke, az ukrán–magyar kisebbségvédelmi kormányközi bizottság tagja arról beszélt, miként vélekednek a szomszédos országok, illetve a nyugat-európai államok Ukrajna európai integrációjáról.
A tanácskozás befejeztével a görögországi ukrán diaszpóra V. fóruma az alábbi állásfoglalást hagyta jóvá:
Halina Maszljuk, Okszana Nakonecsna