Az ukrán diaszpóra fiataljait nyugtalanítja a demokrácia és az emberi jogok rosszabbodása Ukrajnában, és követelik a kormánytól, hogy biztosítsa a parlamenti választások tisztességes és átlátható lebonyolítását.
„A világ húsz országa ukrán ifjúsági szervezeteinek vezetői, többek közt a kanadai, oroszországi, amerikai, lengyelországi, szlovákiai, szerbiai, romániai, csehországi, bulgáriai és baltikumi ukrán fiatalok képviseletében elfogadtak egy határozatot, amelyet záros határidőn belül eljuttatnak az ukrán államfőhöz, a kormányhoz, a parlamenthez és a külügyminisztériumhoz” – mondta Miroszlav Hocsak, az UVK ifjúsági tagozatának elnöke.
Hocsak szerint a határozatban szó esik arról, hogy az ukrán állam nem tett el lépést sem annak érdekében, hogy támogassa a diaszpórában élő ukrán fiatalokat, és mélyítse kapcsolataikat a szülőfölddel. Többek közt hiányzik egy komplex program, amely keretet adna a kapcsolattartásnak, a központi kormányzat nem hozott létre egyetlen olyan intézményt sem, amely együttműködne a külföldön élő ukránokkal, továbbá nincs egy olyan állami alap sem, amely finanszírozná a programokat.
„A diaszpóra ukrán fiataljainak fóruma kénytelen volt konstatálni, hogy Ukrajnában tovább romlott a demokrácia és az emberi jogok állapota. Egyre jobban megmutatkoznak egy formálódó tekintélyuralmi rendszer jelei. A hatalom politikai megtorlásokat hajt végre, az ellenzék vezetőiből politikai foglyok lettek. Teljes mértékben szolidárisak vagyunk a tekintélyes nemzetközi szervezetek álláspontjával, már ami az ellenzéki vezetők politikailag motivált és törvénytelen fogva tartásának megengedhetetlenségét illeti” – hangsúlyozta az ifjúsági vezető, hozzátéve, hogy a diaszpóra ifjúsági szervezeteit az ukrajnai nyelvtörvénnyel kapcsolatos helyzet is aggasztja. „A birodalmi indíttatású oroszosítási politika szégyenteljes folytatásának tekintjük a nyelvtörvényt, amely veszélyezteti az ukrán nyelvet és Ukrajna kettészakadásához vezethet. Követeljük, hogy a parlament és az alkotmánybíróság nyilvánítsa alkotmányellenesnek és vonja vissza ezt a törvényt” – mondta Hocsak, majd kitért arra, hogy a fórum résztvevőiből felháborodást váltanak ki az ukrán közösségeket érintő oroszországi folyamatok. Többek közt kiemelték, hogy országos jelentőségű ukrán intézményeket zárnak be, nyomást gyakorolnak a diaszpóra aktív tagjaira, és akadályozzák az ukrán kulturális intézmények működését.
A külföldön élő ukrán fiatalokat aggodalommal tölti el az is, hogy az utóbbi időben mintha csökkent volna az európai integrációs folyamatok intenzitása, és romlott az Ukrajnáról alkotott kép a világban.