
Az éhínség 75. évfordulójához köthető megemlékezések 2008. november 22-én kezdődtek Kijevben. Az ukrán Külügyminisztérium meghívására Magyarországról Hartyányi Jaroszláva (az Ukrán Országos Önkormányzat, a Magyarországi Ukrán Kulturális Egyesület és az Ukránok Európai Kongresszusának elnöke), Kun Miklós neves magyar történész és a sztálinizmus elismert kutatója és Mandur László, a magyar Országgyűlés alelnöke vett részt a megemlékezésen.
A rendezvény-sorozat keretében a kijevi Nemzeti Operában került sor a Nemzetünk örökké élni fog! címmel megtartott nemzetközi fórumra. A vendégek 44 országot és számos tekintélyes nemzetközi szervezetet képviseltek (Európai Parlament, UNESCO, az Európa Tanács parlamenti közgyűlése). Megjelentek a fórumon, az Ukránok Világkongresszusának képviselői: Jevhen Csolij elnök, Hartyányi Jaroszláva, a szervezet első elnökhelyettese és az Ukránok Európai Kongresszusának elnöke, Marija Skambara második elnökhelyettes, Sztefán Romanyiv főtitkár, Pavlo Hrod, a Kanadai Ukránok Kongresszusának elnöke, Tamara Gallo-Olekszij, az Amerikai Ukrán Kongresszusi Bizottság elnöke és Mihajlo Hamalij, a Sportbizottság elnöke.
A tanácskozáson beszédet mondott Viktor Juscsenko ukrán elnök, aki hangsúlyozta, hogy az ukrajnai éhínség szándékosan előidézett és politikailag előre megtervezett akció volt, és köszönetet mondott mindazoknak az államoknak és nemzetközi szervezeteknek, amelyek elismerték, hogy az 1932-33-as éhínség az ukrán nemzet ellen elkövetett népirtás volt.
Szót kapott még Mihail Szaakasvili grúz, Valdis Zatleras lett, Valdas Adamkus litván, Lech Kaczinsky lengyel államfő, Jason Kenny kanadai miniszter, Adam Belian, az Európai Parlament alelnöke, Jacob Sundberg, a stockholmi Nemzetközi Jogi Intézet professzora és Jevhen Csolij, az Ukránok Világkongresszusának elnöke.
A tanácskozás befejeztével Viktor Juscsenko elnök és neje, Katerina Juscsenko a meghívott államfőkkel, a külföldi parlamentek és nemzetközi szervezetek vezetőivel, a különböző országok kormányainak képviselőivel és diplomatákkal, valamint a nagy számban megjelent ukránnal Az emlékezés lángja emlékműnél folytatta a megemlékezést. Az újonnan felállított emlékmű beszentelését követően a megjelentek gyertyákat helyeztek el a szobor talapzatán.
A rendezvény-sorozat keretében, 2008. november 24-én az Ukránok Világkongresszusának képviselői találkoztak Volodimir Ohrizko ukrán külügyminiszterrel és Júlia Timosenko miniszterelnökkel. Másnap fogadta őket Viktor Juscsenko államfő.
A találkozókon a Világkongresszust Jevhen Csolij elnök, Hartyányi Jaroszláva, az elnök első helyettese, az Ukránok Európai Kongresszusának elnöke, Marija Skambara, az Ukrán Nőszervezetek Világszövetségének elnöke, Okszana Vinnicka-Juszipovics, az UVK nevelési-oktatási koordinációs Világtanácsának elnöke és Pavlo Hrod, a Kanadai Ukránok Kongresszusának elnöke képviselte.

A megbeszéléseken Jevhen Csolij elmondta, hogy szervezete küldöttséggel vesz részt a megemlékezéseken, és utalt arra, hogy ezekben a napokban az egész világ ukránsága megemlékezik az ukrajnai népirtás áldozatairól. Elmondta, hogy már 13 ország ismerte el az éhínséget szándékos népirtásnak, és megígérte, hogy a külföldön élő ukránok a jövőben is megtesznek minden tőlük telhetőt annak érdekében, hogy a nemzetközi közösség megfelelő módon értékelje a sztálini totális rendszer által az ukrán nemzet ellen végrehajtott cselekedeteket, és az 1932-33-as ukrajnai éhínségre vonatkozó valós adatok bekerüljenek a világ iskolásainak tankönyveibe.
Az UVK elnöke minden találkozón felvetette az alábbi fontos kérdéseket:
* az ukrán nemzeti kisebbségek helyzete az Ukrajnával szomszédos országokban – Oroszországban, Fehéroroszországban, Moldovában, Szlovákiában, Romániában és Lengyelországban;
• Ukrajna csatlakozása a NATO-hoz és az Európai Unióhoz és az országhatárok sérthetetlensége;
• Ukrajna nemzetközi imázsa;
• Az 1932-33-as éhínség;
• Az ukrán nyelv helyzete Ukrajnában és a diaszpórában.
Volodimir Ohrizko külügyminiszter köszönetet mondott az UVK vezetőinek és a határokon túli ukrán közösségeknek „az éhínségre vonatkozó történelmi igazság megismertetéséért, azért, hogy a nemzetközi közvélemény emlékezetébe vésték az áldozatok emlékét és hozzájárultak ahhoz, hogy ezt a gaztettet az ukrán nemzet ellen elkövetett szándékos népirtásként ismerje el a világ”. Szóba került, hogy az éhínségre vonatkozó tájékoztatást célzó UNESCO határozatot fel kellene venni az oktatási és tudományos kutatói programokba, hogy a felnövekvő nemzedékek megismerjék az ukrán történelem eme tragikus lapjait.
Megegyeztek arról, hogy az UVK és az ukrán Külügyminisztérium 2009. január 31-ig nyilatkozat-tervezetet készít elő a fenti témában, melynek alapján létrejöhet a jövőbeni közös munka alapját szolgáló megállapodás.
Júlia Timosenko miniszterelnök megköszönte az UVK-nak „a hatalmas munkát, amelyet annak érdekében fejtettek ki, hogy az ukrajnai éhínséget világszerte népirtásnak ismerjék el”. A miniszterelnök támogatást ígért ezen a téren a jövőre vonatkozóan is, és kijelentette, hogy „a kormány – többek közt – anyagi fedezetet nyújt egy emlékmúzeum kialakítására”.
A miniszterelnökkel folytatott megbeszélésen az UVK küldöttsége felvetette azt is, hogy az Európai Bíróság helyt adott a kijevi Szent Mihály templomhoz tartozó egyházi közösség kérésének, miszerint szeretnének a Kijevi Patriarchátus Ukrán Pravoszláv Egyházának fennhatósága alá kerülni. Szóba került még egy ukrajnai pénzügyi alap létrehozása, amely garantálná a hitelszövetségi tagok befektetéseinek biztonságát.
Az államfő köszönetet mondott az ukrán diaszpórának minden kezdeményezésért, többek közt a Kiolthatatlan láng nemzetközi akcióért. A határokon túl élő ukránok szerepére vonatkozóan az elnök kijelentette: „E közösségek gazdasági, szellemi és politikai jelenlétének megerősödése szerte a nagyvilágban óriási szerepet játszik az ukrán nemzet jövőjében, az egész világ ukránságának jövőjében. Az Ukránok Világkongresszusa megfelelő erőtartalékokkal rendelkezik e cél eléréséhez”. Az államfő arra kérte az ukrán diaszpóra tagjait, hogy továbbra is őrizzék az ukrán szellemiséget, és képviseljék az ukrán érdekeket szerte a nagyvilágban.
Az UVK küldöttsége számos más kérdést is felvetett a megbeszélések során. Szóba került többek közt, hogy Ukrajna Hőse címmel ismerjék el az Ukrán Nemzeti Erők Szervezete vezetőjének, Jevhen Kovalec ezredesnek a tevékenységét, hozzanak létre Ukrajnában olyan alapot, amely garantálná a hitelszövetségi tagok befektetéseinek biztonságát, az emberi jogok védelmét Ukrajnában és a régi Kijev építészeti örökségének megóvását a Krisztus Feltámadása Székesegyház közelében.
A találkozókon egy sor, az anyaország és az UVK együttműködési mechanizmusait érintő kérdés is szóba került. Az UVK elnökének véleménye szerint elsősorban a biztonságos kommunikációs csatornákat kell kialakítani, és kinevezni azokat, akik Ukrajnában felelnek azok működéséért. Válaszképpen Viktor Juscsenko Jurij Bohuckijt, az elnöki titkárság helyettes vezetőjét bízta meg az UVK vezetőségével való közvetlen kapcsolat kialakításával, a miniszterelnök az együttműködés hatékonyabbá tételét ígérte, és Hrihorij Nemirja miniszterelnök-helyettesre bízta a közvetlen kapcsolat kiépítését. „Mindent megteszünk annak érdekében, hogy Önök partnerként tekintsenek az ukrán kormányra” – mondta. Volodimir Ohrizko külügyminiszter közölte, hogy minisztériuma részéről helyettese, Jurij Kosztenko és Vaszil Bojecsko, a Határon túli Ukránok Hivatalának vezetője felel a közvetlen kapcsolatokért.