A Magyarországi Ukrán Kulturális Egyesület kétnyelvű lapja 1995 januárjától jelenik meg. A folyóirat alapítója Hartyányi Jaroszláva, a MUKE elnöke és Drahomanova Natália, a neves ukrán közéleti személyiség, Mihajlo Drahomanov unokája. Elnevezésével a lap tiszteleg Mihajlo Drahomanov azonos névvel, Genfben, a kényszerű emigrációban kiadott lapjának emléke előtt.
A képes folyóirat kéthavonta jelenik meg ukrán és magyar nyelven. Írásaiban beszámol a Magyarországon élő ukrán kisebbséget foglalkoztató időszerű kérdésekről, a közösség kulturális és művészeti rendezvényeiről, a kiemelkedő események évfordulóiról, Ukrajna történelméről, kultúrájáról, művészetéről és irodalmáról, gyermekrovata pedig rendszeres olvasnivalóval szolgál a legifjabbaknak.
Kérjük, előfizetésükkel támogassák a Magyarországon élő ukránok folyóiratát. Leveleiket az alábbi címre várjuk:
1065 Budapest,
Hajós u. 1.
Telefonszámunk:
(36-1) 461-0111;
fax: (36-1) 461-0112.
Az egy évre szóló támogatás 1800 Ft. (Az átutalási utalványra írják rá: Hromada támogatása.)
A Magyar Rádió zrt. MR4 nemzetiségi adója Európában szinte egyedülálló módon minden államalkotó kisebbséget saját anyanyelvén szólít meg; tájékoztat, szórakoztat, kulturális értékeket közvetít és teremt.
2007. február elsejével négy adón és két középhullámú frekvencián (873 ill. 1188 kHz) elindult a nemzetiségi adások országos sugárzása, aminek köszönhetően minden nemzeti és etnikai kisebbség szerte az országban bárhol meghallgathatja a számára készített műsort.
A Magyar Rádió 1998 januárjában kezdte sugározni ukrán nyelvű műsorait, heti fél órában. Az ukrán adás komoly segítséget jelent a szülőföldjüktől távol élő ukránok számára abban, hogy megőrizzék és átörökítsék kultúrájukat, nyelvüket, hagyományaikat, jobban megismerjék történelmüket, megerősítsék kapcsolataikat az anyaországgal és a szomszédos országokban élő ukrán kisebbségekkel.
A szerkesztőség fő célja, hogy az ukrán kisebbség életéről átfogó képet adjon mind az urkánok, mind a magyarok számára. Tudósításainkban, interjúinkban, riport-összeállításainkban az ukrán nemzeti kisebbség életének fontosabb eseményeit, a Magyarországi Ukrán Kulturális Egyesület és az Országos, valamint a helyi ukrán önkormányzatok tevékenységét mutatjuk be. A rádióműsor nagy szerepet játszik a Magyarországon élő ukránok összekovácsolásában, az ukrán és a magyar nép közötti kötelékek szorosabbá válásában, a jószomszédi kapcsolatok építésében.
Az ukrán közösség honlapján (www.ukrajinci.hu) híreket olvashatnak és képriportokat láthatnak a Magyarországi Ukrán Kulturális Egyesület és az Ukrán Országos Önkormányzat rendezvényeiről és tevékenységéről. Ezen kívül közzé tesszük a legfontosabb és legfrissebb ukrajnai híreket, és utalást találnak számos érdekes ukránnyelvű honlapra is. Ezen a címen megtalálható a Hromada online változata is.
1993 óta működik a Magyarországi Ukrán Kulturális Egyesület égisze alatt Vasárnapi Iskola, melynek célkitűzése: felnevelni a megbízható és méltó utánpótlást, elültetni a gyermeki lelkekben az ukrán nyelv, a kultúra és a hagyomány magvait. Egyesületünk tevékenységének is ez az egyik legfontosabb feladata. A gyerekek a foglalkozásokon megtanulják az ukrán beszélt nyelvet, az olvasást és a történelmet. A kicsik játékos formában, játékok, mesék, bábelőadások és rajzolás közvetítésével tanulják a nyelvet. Tudásukról gyakran számot is adhatnak a MUKE különféle kulturális rendezvényeinek közreműködőiként.
A gyerekek szívesen állnak a közönség elé Tarasz Sevcsenko, Leszja Ukrajinka, Ivan Franko, Volodimir Szamijlenko, Borisz Hriscsenko, Olekszandr Oleszja, Volodimir Szoszjura és a többi ukrán klasszikus műveiből összeállított irodalmi műsorral. Tanulóink már több éve vesznek részt a Forrás országos vers- és prózamondó versenyen.
Az iskolában kiemelt figyelmet fordítanak az ukrán néphagyományok megismertetésére. Megtanítják a gyerekeket hímes tojást festeni, ukrán derelyét készíteni, kenyeret, karácsonyi és húsvéti kalácsot sütni.
Az iskolai órákat Muzicsuk Nagyija tanárnő tartja. A foglalkozásokat szombatonként, délelőtt 11 órától 13 óráig, a MUKE székházában (Budapest, VI., Hajós u.1.) tartják.
Szívesen látjuk a bölcsesség kincsestárában, az Ukrán Kulturális és Dokumentációs Központban működő Markijan Saskevics Könyvtárban.
A könyvtár hétfőn és szerdán 14-től 18 óráig, kedden, csütörtökön és pénteken 10-től 14 óráig tart nyitva.
Ez alatt a nyitvatartási idő alatt látogatható a múzeum néprajzi gyűjteménye is.
Azok, akik igénybe kívánják venni a könyvtár szolgáltatásait, hozzanak magukkal személyi igazolványt és lakcímkártyát.
Felhívjuk olvasóink figyelmét, hogy könyvtárunkban új könyvek érkeztek.
Az Ukrán Kulturális és Dokumentációs Központban január 22. óta működik a vetítő terem. Ukrán játék- és dokumentumfilmek, valamint ukrán szinkronnal ellátott külföldi filmek vetítését tervezzük. A közeljövőben a Hromada és a www.ukrajinci.hu honlap közli majd a mozi terem üzemelési rendjét és műsorát.
A Központban működik a videó archívum, amelyben digitálisan rögzített formában őrizzük a Magyarországon élő ukránok tevékenységét dokumentáló anyagokat a közösség megalakulásának kezdetétől fogva.