№1(111)
január - február
2011 év

Magyarországi ukránok

  • Tab 1
  • Tab 2
  • Tab 3
  • Tab 4
  • Tab 5
  • Tab 6

Hromada, a Magyarországon élő ukránok lapja

A Magyarországi Ukrán Kulturális Egyesület kétnyelvű lapja 1995 januárjától jelenik meg. A folyóirat alapítója Hartyányi Jaroszláva, a MUKE elnöke és Drahomanova Natália, a neves ukrán közéleti személyiség, Mihajlo Drahomanov unokája. Elnevezésével a lap tiszteleg Mihajlo Drahomanov azonos névvel, Genfben, a kényszerű emigrációban kiadott lapjának emléke előtt.
A képes folyóirat kéthavonta jelenik meg ukrán és magyar nyelven. Írásaiban beszámol a Magyarországon élő ukrán kisebbséget foglalkoztató időszerű kérdésekről, a közösség kulturális és művészeti rendezvényeiről, a kiemelkedő események évfordulóiról, Ukrajna történelméről, kultúrájáról, művészetéről és irodalmáról, gyermekrovata pedig rendszeres olvasnivalóval szolgál a legifjabbaknak.
Kérjük, előfizetésükkel támogassák a Magyarországon élő ukránok folyóiratát. Leveleiket az alábbi címre várjuk:
1065 Budapest,
Hajós u. 1.
Telefonszámunk:
(36-1) 461-0111;
fax: (36-1) 461-0112.

Az egy évre szóló támogatás 1800 Ft. (Az átutalási utalványra írják rá: Hromada támogatása.)

Ukrán rádióadás

A Magyar Rádió zrt. MR4 nemzetiségi adója Európában szinte egyedülálló módon minden államalkotó kisebbséget saját anyanyelvén szólít meg; tájékoztat, szórakoztat, kulturális értékeket közvetít és teremt.
2007. február elsejével négy adón és két középhullámú frekvencián (873 ill. 1188 kHz) elindult a nemzetiségi adások országos sugárzása, aminek köszönhetően minden nemzeti és etnikai kisebbség szerte az országban bárhol meghallgathatja a számára készített műsort.
A Magyar Rádió 1998 januárjában kezdte sugározni ukrán nyelvű műsorait, heti fél órában. Az ukrán adás komoly segítséget jelent a szülőföldjüktől távol élő ukránok számára abban, hogy megőrizzék és átörökítsék kultúrájukat, nyelvüket, hagyományaikat, jobban megismerjék történelmüket, megerősítsék kapcsolataikat az anyaországgal és a szomszédos országokban élő ukrán kisebbségekkel.
A szerkesztőség fő célja, hogy az ukrán kisebbség életéről átfogó képet adjon mind az urkánok, mind a magyarok számára. Tudósításainkban, interjúinkban, riport-összeállításainkban az ukrán nemzeti kisebbség életének fontosabb eseményeit, a Magyarországi Ukrán Kulturális Egyesület és az Országos, valamint a helyi ukrán önkormányzatok tevékenységét mutatjuk be. A rádióműsor nagy szerepet játszik a Magyarországon élő ukránok összekovácsolásában, az ukrán és a magyar nép közötti kötelékek szorosabbá válásában, a jószomszédi kapcsolatok építésében.

Honlapunk

Az ukrán közösség honlapján (www.ukrajinci.hu) híreket olvashatnak és képriportokat láthatnak a Magyarországi Ukrán Kulturális Egyesület és az Ukrán Országos Önkormányzat rendezvényeiről és tevékenységéről. Ezen kívül közzé tesszük a legfontosabb és legfrissebb ukrajnai híreket, és utalást találnak számos érdekes ukránnyelvű honlapra is. Ezen a címen megtalálható a Hromada online változata is.

Vasárnapi iskola

1993 óta működik a Magyarországi Ukrán Kulturális Egyesület égisze alatt Vasárnapi Iskola, melynek célkitűzése: felnevelni a megbízható és méltó utánpótlást, elültetni a gyermeki lelkekben az ukrán nyelv, a kultúra és a hagyomány magvait. Egyesületünk tevékenységének is ez az egyik legfontosabb feladata. A gyerekek a foglalkozásokon megtanulják az ukrán beszélt nyelvet, az olvasást és a történelmet. A kicsik játékos formában, játékok, mesék, bábelőadások és rajzolás közvetítésével tanulják a nyelvet. Tudásukról gyakran számot is adhatnak a MUKE különféle kulturális rendezvényeinek közreműködőiként.
A gyerekek szívesen állnak a közönség elé Tarasz Sevcsenko, Leszja Ukrajinka, Ivan Franko, Volodimir Szamijlenko, Borisz Hriscsenko, Olekszandr Oleszja, Volodimir Szoszjura és a többi ukrán klasszikus műveiből összeállított irodalmi műsorral. Tanulóink már több éve vesznek részt a Forrás országos vers- és prózamondó versenyen.
Az iskolában kiemelt figyelmet fordítanak az ukrán néphagyományok megismertetésére. Megtanítják a gyerekeket hímes tojást festeni, ukrán derelyét készíteni, kenyeret, karácsonyi és húsvéti kalácsot sütni.
Az iskolai órákat Muzicsuk Nagyija tanárnő tartja. A foglalkozásokat szombatonként, délelőtt 11 órától 13 óráig, a MUKE székházában (Budapest, VI., Hajós u.1.) tartják.

Ukrán Kulturális és Dokumentációs Központ

Könyvtár és múzeum

Szívesen látjuk a bölcsesség kincsestárában, az Ukrán Kulturális és Dokumentációs Központban működő Markijan Saskevics Könyvtárban.
A könyvtár hétfőn és szerdán 14-től 18 óráig, kedden, csütörtökön és pénteken 10-től 14 óráig tart nyitva.
Ez alatt a nyitvatartási idő alatt látogatható a múzeum néprajzi gyűjteménye is.
Azok, akik igénybe kívánják venni a könyvtár szolgáltatásait, hozzanak magukkal személyi igazolványt és lakcímkártyát.
Felhívjuk olvasóink figyelmét, hogy könyvtárunkban új könyvek érkeztek.

Vetítő terem és videó archívum

Az Ukrán Kulturális és Dokumentációs Központban január 22. óta működik a vetítő terem. Ukrán játék- és dokumentumfilmek, valamint ukrán szinkronnal ellátott külföldi filmek vetítését tervezzük. A közeljövőben a Hromada és a www.ukrajinci.hu honlap közli majd a mozi terem üzemelési rendjét és műsorát.
A Központban működik a videó archívum, amelyben digitálisan rögzített formában őrizzük a Magyarországon élő ukránok tevékenységét dokumentáló anyagokat a közösség megalakulásának kezdetétől fogva.