№1(99)
január - február
2009 év

VÍZKERESZT ÚJPESTEN

foto

Tizedik alkalommal – az újpesti ukrán önkormányzat megalakulásától kezdve – került sor a kerületi Polgárok Házában a Vízkereszt megünneplésére. Január 17-én az önkormányzat elnöke és a képviselők köszöntötték a népes vendégsereget az újpesti Polgárok Házában. AZ Újpesten élő ukránok a díszvendégek közt üdvözölték Dmitro Tkacs Rendkívüli és Meghatalmazott ukrán nagykövetet és más diplomatákat, Hartyányi Jaroszlávát, a Magyarországi Ukrán Országos Önkormányzat és az Ukránok Európai Kongresszusának elnökét, az egyes városi ukrán önkormányzatok képviselőit, az itt élő ukránokat, valamint a kerület szlovák, lengyel és horvát önkormányzatainak képviselőit. Az ünnepséget Ladányi Erzsébet, a kerületi ukrán önkormányzat elnöke nyitotta meg. Köszöntőjében kitért arra, hogy ezen a napon emlékeznek meg az ukrán állam nemzeti ünnepéről is, hiszen 90 esztendővel ezelőtt, 1919. január 22-én mondták ki az Ukrán Népköztársaság és a Nyugat-ukrajnai Népköztársaság egyesülését. Az elnök asszonytól a nagykövet vette át a szót, aki többek közt a következőket mondta:
„Az ukrán nemzet minden év január 22-én ünnepli Ukrajna egyesülésének napját. Ez az ünnep arra emlékeztet bennünket, hogy Ukrajna nem megosztott, hogy nincs két különálló, Kelet- és Nyugat-Ukrajna, hogy egységes államunkban egységes nemzet él!
Az évszázadokon át kettészakított ukrán nemzet kiszabadult rabságából – a Balparti Ukrajna kivált az Orosz Birodalomból, a Jobbparti pedig az Osztrák-Magyar Monarchiából – és területeit az egységes Ukrán Államban egyesítette. A korabeli emlékezetes történelmi tettek alapozták meg az egységes és demokratikus Ukrajna létrejöttét és az ukrán nemzeti eszme megszilárdulását.
Mély meggyőződésem, hogy a megtörhetetlen harcosok millióinak vérével megpecsételt területi egységünk megbonthatatlan marad a jövőben is. Tudatában kell lennünk annak, hogy csak és kizárólag egységben cselekedve és lelki szövetségben érhetjük el áhított célunkat: a gazdaságában és szellemiségében gazdag, szabad és demokratikus Ukrajna felépítését, egy olyan országét, amelyre büszkék lehetnek utódaink. Támogatunk minden, az összenemzeti egység eszméjét szolgáló cselekedetet, örökké emlékezni fogunk a függetlenség, az egység és az államiság oltárán meghozott megszámlálhatatlan áldozatra”.
Az Ukrán Országos Önkormányzat elnöke is üdvözölte a vízkereszti ünnepség részvevőit, jó egészséget és boldogságot kívánt minden itt élő ukránnak.
Ezek után kezdetét vette maga a Vízkereszt megünneplése. Az ünnepi szertartást Mihajlo Podhorszkij, ungvári görög katolikus pap celebrálta az ugyancsak Ungvárról érkezett Domaninci férfikar közreműködésével. A terem közepén, hímzett terítővel letakart és fenyőágakkal díszített asztalon kaptak helyet a szertartás kegytárgyai: a Szentháromságot jelképező háromágú gyertyatartó, a kereszt, az Evangélium, tálakban pedig a szentelésre váró víz, stb. A Krisztus megkeresztelésére vonatkozó troparion (egyházi ének) felmondását követően Mihajlo atya megszentelte a vizet. Első lépésben háromszor merítette meg a gyertyatartót a vízben, és háromszor gyújtotta meg a gyertyákat. Második lépésben az atya háromszor fújt rá a vízre, kérve az Urat, hogy „tegye a Jordán vizét a halhatatlanság, a bűnbocsánat, a gyógyulás vizévé, amely elpusztítja a démonokat, távol tartja a gonosz erőket és angyali erővel telített. Hogy mindenki, aki iszik ebből a vízből, tisztuljon meg testében és lelkében”. A harmadik lépésben Mihajlo atya a keresztet is háromszor megmerítette. Így történt a víz megszentelése. Ezt követően Mihajlo atya az Úr nevében minden jelenlévőt megáldott, és megérintett a szenteltvízzel.
Az istentisztelet után a kórus ukrán népdalokat adott elő, majd a vendégek terített asztaloknál zárták az ünnepet.